poniedziałek, 29 czerwca 2015

opowiadania


źródło grafiki
Wiosna 1941 autorstwa Idy Fink (W.A.B, 2008) - to zbiór opowiadań, na podstawie których powstał film o tożsamym tytule, opowiadający historię żydowskiej rodziny...
Przyznaję - filmu nie oglądałam, a książkę - mimo, że objętościowo nie należy do opasłych - czytałam przez "dawkowanie". Autorka niezwykle mocno i sugestywnie przybliża nam rzeczywistość z czasów II wojny światowej - niszczącą ludzi, okrutną nawet dla zwierząt. 
Po niektórych historiach musiałam po prostu przerwać lekturę. Przykładem jest opowiadanie pt. "Wariat". Narratorem jest Żyd, ojciec trzem córkom... mężczyzna lękliwy, niskiej postury, któremu udaje się ukryć przed łapanką w momencie pracy - kryje się za miotłą, którą sprząta ulice. Poznajemy go, podczas gdy zwierza się z tego, że pozwolił, by wywieziono jego córki, sam w strachu nakazując gestem milczenie, gdy został przez nie zauważony.
Kolejnym dłuższym "przerywnikiem" było dla mnie opowiadanie "Pies". Tytułowy bohater to mieszaniec, zadomowiony w żydowskiej rodzinie, pod szczególną opieką gosposi - Agaty. Gdy rodzina musiała się ukryć - pies został z Agatą... a jako, że ani gosposia, ani pies nie zdradzili kryjówki swych niegdysiejszych chlebodawców - pies musiał ponieść karę od przesłuchujących esesmanów. Rok później, w kilka dni po ucieczce naszych narratorów z getta, dowiadujemy się, że także śmierć psa była nieprzypadkowa i okrutna. Skoro nie mogli zginąć jego żydowscy właściciele - to on, niejako w zastępstwie, otrzymał wyrok śmierci przez powieszenie.
W licznych opowiadaniach Idy Frank przeplatają się ze sobą lęk, ciepło, strach, radość pierwszej miłości i bliskości, miłość ojcowska, macierzyńska, przyjacielska... Obrazki dnia codziennego przetkane nieznaną nam rzeczywistością z okresu pierwszej łapanki i kolejnych, ... z lat holocaustu. Czas przepełniony pięknymi i trudnymi uczuciami, nadziejami i lękiem. Czas, gdy nawet małe dzieci musiały dojrzewać wcześnie...a młodzi zachowywali się jak starcy z bagażem doświadczeń...choć przecież powinien to być dla nich czas rozkwitu, beztroski i radości.

Książkę warto przeczytać!

Pozycję odznaczam na liście jako przeczytaną -> nr 6  Film oparty na książce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz