wtorek, 9 czerwca 2015

"Dante na tropie"

źródło grafiki
"Dante na tropie" autorstwa Agnieszki Olejnik /Wydawnictwo Literackie/ - już z okładki przedstawia się nam jako cyt. "Mroczny kryminał i namiętny romans w jednym."- jako, że kryminały czytać lubię, a środowisko bibliotekarskie jest mi jakoś bliskie...sięgnęłam po tę pozycję.
Narratorką jest trzydziestoparoletnia bibliotekarka - Anna Drozd - (postać mi bliska;) zaś tytułowym bohaterem jest jej pies - Dante - wyżeł weimarski. Ważniejsze dla bohaterki osoby - niejaki Wiktor, Artur, Mateusz i Magda ;)
Młoda, inteligentna, ładna...i nieco już poraniona przez życie kobieta kupuje na obrzeżach miasteczka Solec starą willę z ogrodem. Poznajemy ją jako samotnika, który wybrał życie na odludziu, a jego najlepszym przyjacielem jest pies. Mimo pracy z ludźmi, poniekąd od nich stroni. W miasteczku staje się rozpoznawalna, gdy w pobliskim lesie odkrywa martwe ciało swego ogrodnika i serdecznego doradcy - pana Tomasza Turka. Na jednej śmierci się nie kończy... Wyjaśnieniem spraw zajmuje się policja, ale także mieszkańcy miasteczka - w tym Anna - czynią to na własną rękę. Komu i jak przyjdzie cierpieć za poznawanie prawdy oraz wchodzenie w historię (ogólną i poszczególnych osób) czy zawiłości życiowe mieszkańców? - warto samemu dociec. 
O ile czyta się szybko, myśli różnymi torami, wyprzedzając niejednokrotnie narratorkę i policję ;) - o tyle w pamięci pozostaje mi treść na dłużej... rozmyślanie nad wiarą, refleksja czym właściwie jest miłość... kwestia "danego słowa", siła "poprzysiężonej zemsty"... głębokości ran w psychice ludzkiej, moc listów tradycyjnych i wiele, wiele innych tematów - poruszanych w książce Agnieszki Olejnik nie pozwala przejść obojętnie wobec lektury. 
 Książka pobudza myślenie, ale też mocno rozbudza emocje i pragnienia ;) Doświadczyłam :D 
Polecam serdecznie!

Na liście wyzwaniowej odkreślam punkt 3. - wydana w roku 2015

4 komentarze:

 1. Ja kryminałów nie lubię ale kiedyś się spotkałam z tą książką co prawda nie czytałam ale bardzo bym chciała. Dla tego kryminału zrobiłabym wyjątek :)
  http://kochamczytack.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Zainteresowałaś mnie bardzo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się :) a jednak drzemie lęk, by Cię nie przeraziła :]

   Usuń